НЕПОВЕРНЕННЯ ТИМЧАСОВО ВИЛУЧЕНОГО МАЙНА. ОСКАРЖУЄМО БЕЗДІЯЛЬНІСТЬ СЛІДЧОГО, ПРОКУРОРА

Обшук є другою найпоширенішою слідчою дією, після допиту, яку «полюбляють» проводити правоохоронні органи під час проведення розслідування кримінальних проваджень.

Про те як протидіяти незаконним діям співробітників правоохоронних органів та на що необхідно звернути обов’язково увагу під час проведення обшуку ми зазначали у попередніх статтях, з якими можна ознайомитись за посиланням та у розділі Блог.

У кримінальних провадження, поширеною є негативна практика дій слідчих, прокурорів, яка полягає в тому, що вилучене майно, яке навіть не було зазначено в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку не арештовується та не повертається власнику, а просто лежить в правоохоронному органі.

Про те, яке майно треба вважати тимчасово вилученим майном і у який строк це майно підлягає поверненню читайте у статті за посиланням.

В цій статті ми розберемось із питанням: що робити, якщо слідчий, прокурор не повертає тимчасово вилучене майно?

Право оскаржити дану бездіяльність передбачене статтею 303 Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК України), яка вказує, що на досудовому провадженні може бути оскаржена  бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу.

Здійснити вказане оскарження може володілець тимчасово вилученого майна або його адвокат.

Частина 1 статті 304 КПК України зазначає, що скарги на бездіяльність слідчого чи прокурора, яка полягає у неповерненні тимчасово вилученого майна можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту вчинення бездіяльності.

Отже, вказана бездіяльність слідчого чи прокурора починається, з моменту:

 1. коли пройшов процесуальний строк звернення до суду з клопотанням про накладення арешту на тимчасово вилучене майно, а це 48 годин з моменту вилучення майна;
 2. судом відмовлено у задоволенні клопотання про накладення арешту на майно. Вказане клопотання повинно бути розглянуто не пізніше 2 днів, з моменту отримання судом, а ухвала винесена не пізніше 72 годин з моменту надходження клопотання.
 3. якщо прокурором винесено постанову, якою визнає дане вилучення безпідставним.

Крім того, згідно Узагальнення Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 12 січня 2017 року №9-49/0/4-17 про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування передбачено, що немає підстав повертати скарги на бездіяльність, яка полягає у неповерненні тимчасово вилученого майна, з підстав пропущеного строку звернення з такою скаргою, оскільки така бездіяльність має лише початковий момент, однак немає кінцевого.

Отже, якщо строк подачі скарги  вами були пропущені, то необхідно у скарзі просити про поновлення строку подачі скарги, згідно 117 КПК України.

Вказану  скаргу, у відповідності до положень статті 306 КПК України необхідно подавати до місцевого суду, тобто до суду в територіальній юрисдикції якого знаходиться орган, який здійснює досудове розслідування.

Письмова форма скарги на бездіяльність слідчого, прокурора не передбачена кримінальним процесуальним законодавством України, однак вона безперечно повинна містити наступні відомості:

  • назва суду, до якого подається ваша скарга;
  • обов’язково необхідно зазначити, що скарга подається слідчому судді;
  • адреса суду, до якого подається скарга;
  • прізвище, ім’я та по – батькові скаржника або його представника (адвоката);
  • адресу та інші контактні дані скаржника або його представника (адвоката);
  • назва документа, а саме “Скарга на бездіяльність слідчого/прокурора що полягає у неповерненні тимчасово вилученого майна”;
  • описова частина, в якій зазначається коли було вилучено майно, обставини, які підтверджують, того що вказане майно є тимчасово вилученим і що підлягає поверненню;
  • резолютивну або заключну частину,  в якій зазначається посилання на КПК України, якими скаржник або його представник (адвокат) керується при подачі скарги та формування вимог, а також саме самі вимоги скаржника;
  • дата подачі скарги;
  • підпис скаржника або його представника (адвоката);
  • додатки (якщо вони наявні), у тому числі документи, які підтверджують повноваження представника.

Вказана скарга повинна бути розглянута слідчим суддею не пізніше 72 годин з моменту надходження її до суду.

За результатом розгляду скарги слідчим суддею виноситься ухвала, яка оскарженню не підлягає, однак вона не забороняє вам звернутись ще раз до суду із скаргою.

Після отримання позитивного рішення, щодо розгляду вашої скарги, необхідно проконтролювати процес направлення вказаної ухвали, для виконання до правоохоронного органу.

Наголошуємо, що не виконання судового рішення є кримінальним правопорушенням, передбаченим статтею 382 Кримінального кодексу України.

Юридична компанія “Фарватер права” здійснює захист ваших прав у кримінальних провадженнях, в тому числі виїзд на місце проведення обшуку, оскарження незаконного вилучення та неповернення вашого майна.

Більше про послуги юридичної компанії “Фарватер права” щодо супроводу кримінальних проваджень ви можете за посиланням.

Викладені у даній статті твердження знайшли своє відображення в одному із наших кейсів, а саме ухвалі слідчого судді, з якою ви можете ознайомитись нижче.