До Вас прийшли з обшуком: уважно читаємо ухвалу слідчого судді

Обшук – це слідча (розшукова) дія, яка проводиться слідчим/прокурором, або за їх дорученням оперативними працівниками з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Обшук, згідно норм Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК України), проводиться у ході здійснення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді.

Обшук до постановлення ухвали слідчого судді може проводитись вищевказаними особами, згідно частини 3 статті 233 КПК України, у невідкладних випадках, пов’язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину.

Однак, хочемо зазначити, що після цього обшуку, слідчий/прокурор забов’язаний невідкладно звернутись до суду з клопотанням про проведення даного (вже фактично проведеного) обшуку та в разі відмови у задоволенні вказаного клопотання повернути вилучені речі, інформацію отриману у ході обшуку знищити.

Крім того, згідно норм КПК України не допускається проведення обшуку у нічний час (з 22 до 6 години), за виключенням, коли зволікання може призвести до втрати слідів злочину або втечі підозрюваного.

Перше, на що треба звернути увагу, якщо до вас прийшли правоохоронні органи з обшуком це ухвала слідчого судді.

Згідно частини 3 статті 236 КПК України особа, яка проводить обшук, перед початком обшуку повинна надати особі в якої проводить цю слідчу дію ухвалу для ознайомлення і вручити її копію.

Уважно, без емоцій та хвилювання прочитайте це процесуальне рішення та зверніть увагу на:

    • коли постановлена ухвала про дозвіл на проведення обшуку: згідно пункту 1 частини 2 статті 235 КПК України в ухвалі зазначається строк дії ухвали, який не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали. Отже, якщо строк дії ухвали про дозвіл на проведення обшуку минув, повідомляємо про це працівникам правоохоронних органів, бо це є підстава не проведення зазначеної слідчої дії;
    • чи вірно зазначено адресу місця проведення обшуку чи інше володіння особи: важливо звернути увагу на повну адресу, а саме чи правильно зазначено тип вулиці (вулиця, проспект, тупик, набережна, узвіз, бульвар тощо), чи правильно зазначено назву вулиці, номер будівлі (в тому числі літера, якщо вона наявна), корпус та номер квартири/офісу тощо. Отже, якщо хоча б одна частина адреси зазначена в ухвалі не вірно, повідомляємо про це працівникам правоохоронних органів, бо це є підстава не проведення зазначеної слідчої дії;
    • чи зазначені в ухвалі слідчого судді особи, які будуть проводити обшук, а якщо обшук будуть проводити оперативні співробітники, то чи мають вони відповідне доручення слідчого/прокурора: для цього Вам необхідно звернутись до працівників правоохоронних органів щодо надання можливості ознайомитись з їх службовими посвідченнями (радимо, виписати їх дані на окремий аркуш) та відповідним дорученням;
    • чи співпадають відомості щодо власника та фактичного володільця житла чи іншого володіння фактичним даним: якщо вказані дані не співпадають, то надайте особі, яка планує провести правоохоронний орган документи, щодо фактичного власника та володільця, бо це підстава не проведення зазначеної слідчої дії.

Однак, для того, щоб бути впевненим, що під час обшуку Ваші права не будуть обмежені, а перевищення службових повноважень співробітників правоохоронних органів будуть зафіксовані, радимо, якщо все таки до Вас прийшли з обшуком повідомити особі, яка планує або проводить обшук, що Ви маєте бажання скористатися правовою допомогою адвоката, бо згідно частини 3 статті 236 КПК України слідчий, прокурор не має права заборонити учасникам обшуку користуватися правовою допомогою адвоката або представника.

Юридична компанія “Фарватер права” здійснює юридичний супровід кримінальних проваджень, в тому числі виїзд на місце проведення обшуку та захист Ваших прав.

Більше про послуги юридичної компанії “Фарватер права” щодо супроводу кримінальних проваджень можна за посиланням.