У ВАС ПІД ЧАС ОБШУКУ ВИЛУЧИЛИ РЕЧІ ТА ДОКУМЕНТИ: ЯКЕ МАЙНО ПІДЛЯГАЄ НЕГАЙНОМУ ПОВЕРНЕННЮ

Однією з ряду слідчих дій, які проводять співробітники правоохоронних органів у ході досудового розслідування кримінального провадження є обшук. Дана слідча дія має неприємний характер для особи, в якої проводять обшук, в першу чергу тому що є раптовою та непередбаченою.

На що, в першу чергу, треба звернути увагу, якщо все ж таки до вас прийшли співробітники правоохоронних органів проводити обшук ми розповідали у попередній статті, з якою можна ознайомитись за посиланням.

В цій статті хочемо обговорити законність вилучення майна під час обшуку.

Частиною 1 статті 234 КПК України передбачено, що обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Виходячи із вищевказаної норми, законодавець обмежує слідчого/прокурора в переліку майна, з метою вилучення якого проводиться обшук, тобто підлягає вилученню у ході даної слідчої дії не будь – яке майно, а саме те, яке є або знаряддям кримінального правопорушення або було здобуте у результаті його вчинення.

Аналізуючи практику винесення слідчими суддями ухвал про надання дозволу на проведення обшуку, останніми зазначається надання можливості слідчому/прокурору вилучення ряду майна (в більшості випадків зазначається його перелік), однак не зазначається, що це майно повинно бути знаряддям кримінального правопорушення або здобуте у результаті його вчинення.

Вказана обставина не повинна збивати вас у шляху відновлення порушених прав.

Що стосується безпосередньо проведення обшуку, то не рідко слідчими/прокурорами в протоколі зазначається перелік майна (речей та документів), яке останніми вилучається, однак не зазначається, що вилучення цього майна відповідає меті обшуку, зазначеній в частині 1 статті 234 КПК України, тобто є знаряддям кримінального правопорушення або здобуте у результаті його вчинення.

Виходячи з цього, вилучені під час обшуку речі і документи є тимчасово вилученим майном, в розумінні частини 7 статті 236 КПК України, яка передбачає, що вилучені речі та документи, які не входять до переліку, щодо якого прямо надано дозвіл на відшукання в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку (слідчий суддя не може надавати можливість вилучення будь – якого майна та нехтувати нормам, які передбачають мету обшуку), та не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном.

Вказане майно, згідно частини 5 статті 171 КПК України повинно, після обшуку бути арештовано судом, шляхом задоволення відповідного клопотання слідчого/прокурора, яке повинно бути подано протягом 48 годин після вилучення майна.

Якщо вказане клопотання не було подано або слідчим суддею у його задоволенні відмовлено, вилучене у ході обшуку майно повинно негайно бути вам повернуто.

Юридична компанія “Фарватер права” здійснює захист ваших прав у кримінальних провадженнях, в тому числі виїзд на місце проведення обшуку, оскарження незаконного вилучення та неповернення вашого майна.

Більше про послуги юридичної компанії “Фарватер права” щодо супроводу кримінальних проваджень ви можете за посиланням.

Викладені у даній статті твердження знайшли своє відображення в одному із наших кейсів, а саме ухвалі слідчого судді, з якою ви можете ознайомитись нижче.