Щодо Вас вчинили злочин! Які Ваші дії? (частина 1 – захист Ваших прав на етапі подачі заяви про кримінальне правопорушення та внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань)

Злочин против вас і порушення ваших прав – це завжди паніка, розгубленість, страх і стрес. Тому в будь-якій ситуації, насамперед, потрібно опанувати себе, заспокоїтися і виробити чіткий алгоритм дій для захисту себе та свої прав.

У циклі статтей “Щодо вас вчинили злочин! Які ваші дії?” ми розберемось з питанням, як домогтись об’єктивного розслідування вчиненого щодо вас кримінального правопорушення та покарати злочинців.

Перш за все, після того, як було вчинено злочин (або вам стало про це відомо) необхідно, по можливості, максимально задокументувати наявні обставини злочину (зберегти докази вчинення злочину) – це може бути зняття побоїв, якщо до вас вчинена фізична агресія, або залишити всі речі на місцях, якщо вашу квартиру обікрали тощо.

По – друге, треба звернутись до працівників правоохоронних органів, щоб повідомити їм про вчинений злочин та написати відповідне повідомлення.

Дуже важливо правильно скласти повідомлення про вчинення кримінального правопорушення у порядку статті 214 Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК України) (саме так буде доречно назвати вашу заяву, так як згідно Закону України “Про звернення громадян” заяви розглядаються у термін 30 днів, з можливістю продовжити розгляд до 45 днів, а згідно статті 214 КПК України цей термін лише 24 години).

Важливо у вказаному повідомленні максимально зазначити конкретність наступних обставин: час, місце, спосіб вчинення кримінального правопорушення та інші обставини кримінального правопорушення; особу (іб), які вчинили вказане правопорушення; вид і розмір шкоди, завданої в ході здійснення кримінального правопорушення.

Після зазначення вищевказаних обставин, необхідно зазначити необхідність внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань у порядку ст. 214 КПК України та по можливості вказати, попередню кваліфікацію вчиненого, щодо вас злочину та необхідність визнання вас потерпілим.

Якщо ви не маєте відповідної обізнаності, радимо звернутись до наших адвокатів, які допоможуть вам скласти відповідне повідомлення до правоохоронного органу.

Після подачі повідомлення, вимагайте надання вам талону – повідомлення про реєстрацію заяви у журналі обліку заяв і повідомлень про вчиненні кримінальні правопорушення.

Згідно частини 1 статті 214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Однак, ця норма не завжди виконується представниками правоохоронними органами.

Для того, щоб дізнатись чи розпочато за вашим повідомленням кримінальне провадження буде доречним написати відповідний запит до правоохоронного органу.

Необхідно зазначити, що вказане звернення буде розглядатись у порядку Закону України “Про зверненя громадян” у строки зазначені вище.

Більш дієвим способом є направлення адвокатського запиту у порядку статті 24 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”, який має бути розглянутий протягом п’яти робочих днів.

Адвокати Юридичної компанії “Фарватер Права” здійснюють повний супровід потерпілих у кримінальних провадженнях, про що більш детально можно дізнатись за посиланням.

Якщо за вашим повідомленням не внесено відомості до ЄРДР, вам необхідно скористатись процедурою оскарження вказаної бездіяльності слідчого чи прокурора у порядку ст. ст. 303 – 307 КПК України.

Більш детально із вказаною процедурою ви можете ознайомитись у наступних статтях, або звернутись до нас за зворотнім зв’язком.